среда, 31 октября 2018 г.

2 жовтня 2018 року в школі - сад відбулося організаційне засідання методичної ради, на якому було розглянуто наступні питання: підсумки роботи методради за 2017 - 2018 н.р., обговорення і затвердження планів роботи методичних ланок на 2018 – 2019 н.р., обговорення нових навчальних програм з базових дисциплін, підручників, рекомендацій Міністерства освіти і науки України щодо викладання предметів, нормативних документів з питань організації навчально–виховного процесу, здійснено розподіл обов’язків між членами методичної ради, затверджено план роботи щодо підготовки учнів до проведення І та ІІ етапів Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін.




29 листопада відбулося засідання педагогічної ради школи - сад, на якому було заслухано наступні питання:
1.Формування життєвих компетентностей учнів.
2. Про атестацію педпрацівників школи. 
3. Адаптація учнів 1 та 5 класів до навчання у школі.
4. Результати проведення шкільних предметних олімпіад.
5. Стан забезпечення фізичного розвитку та збереження здоров’я дітей дошкільнят. 
З доповіддю та презентацією по питанню "Формування життєвих компетентностей учнів" виступила ЗДНВР Мартинюк В.В.. В обговоренні активну участь прийняли учителі Трасковська С.П., Кухар А.К., Костецька К.С., Левицька І.А. та практичний психолог Морозова Л.С.

воскресенье, 6 мая 2018 г.


Тема уроку " Від усмішки йде до всіх тепло. В.О.Сухомлинський " Усмішка"". Під час уроку діти мандрували стежинами: Спостережень, Спогадів, Роздумів, Спроб. Це дало їм можливість детальніше ознайомитись з життям і творчістю В.О.Сухомлинського, з легендою " Як прийшла до людей усмішка?", дізнались, що означає слово "усмішка". На Галявині Підсумку діти отримали корисні смайлики з інформацією про усмішку, яку мали прочитати вдома рідним.

суббота, 5 мая 2018 г.


Тема.  Узагальнення і систематизація знань з теми «Прикметник».

Мета:  Систематизувати і узагальнити знання учнів про прикметник, його
            значення в мовленні; формувати вміння змінювати прикметники за  
            числами і родами, відмінювати прикметники; розвивати вміння
             аналізувати; розвивати почуття прекрасного, образність та інтерес до
            вивчення української мови; виховувати любов до рідного слова, до
             природи рідного краю, виховувати  вміння толерантно співпрацювати
            у групах.

Тип уроку :   узагальнення та систематизація знань. 

Обладнання:    презентація Microsoft PowerPoint, підручники, запис на
                           дошці, картки для індивідуальної роботи.
                                                 

Хід уроку

І. Організаційний момент.
Слайд №1.          

Вч.    Закінчилася перерва, продзвенів дзвінок,
Встаньте, діти ви рівненько.
Посміхніться всі гарненько.
Поверніться до гостей,
Привітайтесь:
- «Добрий день!»  
- Потисніть руку своєму товаришеві і побажайте один одному успіхів протягом уроку.
-  А тепер, усі швиденько налаштуймось на урок.
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
   -         А зараз запишіть число, класна робота. Слайд №2-        
Девіз нашого уроку: «Маленька праця, краща за велике безділля».
-         Як ви розумієте це прислів’я? 
-   Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Яким повинен бути урок? (Цікавим, продуктивним, змістовний, навчальний, важкий, легкий, проблемний, класний).
-         Яку мету ставите перед собою? (Бути активними, дисциплінованими, організованими, комунікабельними).
        -  Отож, будемо старатись, щоб досягти своєї мети. До праці!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Каліграфічна хвилинка.
-  Послухайте загадку і відгадайте її.
Біла, гарна, чарівна,
Мов Снігуронька вона.
Землю прикрашає,
Сріблом засипає
Все навколо – наче рай!
Нумо! хто це, відгадай! (Зима)

Слайд №3


Зз  Зз  зз  зи им  ма  зима
-         Доберіть  спільнокореневі слова до слова зима (зимовий, зимувати, зимно, зимонька).
-         Скласти речення зі словом зима. (Зима найхолодніша пора року.
Зима прекрасна пора року. Зима лякає людей, птахів та звірів лютими морозами.  Зима чудова пора року. Зима одягла на дерева сніжну сукню. Зима прикрасила будинки чудернацькими бурульками.
Зима принесла багато свят та гарного настрою).
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.  
         - Людина, пізнаючи світ, знайомиться з новими предметами. Але людський розум прагне якомога більше дізнатися про той чи інший предмет чи об’єкт. Тому кожен предмет супроводжує питання який він є? А це означає, що вічним супутником нашого життя є прикметник. Учень  початкової школи має мати словниковий запас 3000 слів. Більша частина з яких і є прикметник.

Слайд №4

         - Сьогодні у нас узагальнюючий  урок з теми «Прикметник». Ми узагальнимо і систематизуємо свої знання про цю частину мови; розкриємо глибше значення та роль прикметників у мовленні; доведемо, що вміємо розпізнавати прикметники серед інших частин мови; визначати рід, число і відмінок прикметників; точно і красиво висловлювати свої думки, злагоджено працювати. Загалом на вас чекає багато цікавих вправ і завдань.
         Протягом уроку ви також будете здійснювати самоконтроль і  самооцінювання своєї  роботи, маєте  робити  це - критично та об’єктивно, оцінюючи відповідними балами  певне завдання у картках для самооцінювання. Працюємо на довірі. Чи готові ви?
IV. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок.
1.«Мозковий штурм».
Слайд №5

- Яку частину мови називають прикметником?
- З якою частиною мови прикметник найчастіше пов’язаний у реченні?
- Як змінюється прикметник?
- Які закінчення мають прикметники чоловічого, середнього і жіночого роду в називному відмінку однини?
- Визначте рід прикметника: швидка допомога,  веселе дитя, мужній воїн, зелені ялинки.
- Чому не можна визначити рід в останньому словосполученні?
- Визначте число прикметників: дужі хлопці, молода дівчина.
- Яким членом речення є  прикметники?
2. Інтерактивна вправа «Сенкан».
Вч. – А зараз пропоную вам колективно скласти «Сенкан» про прикметник.
Слайд №6.


Вч. - Отже, перший рядок повинен містити тему, і складатися з  одного слова.
Уч.  Прикметник ( записують)
Вч. -  Другий рядочок – це опис теми, він складається з  двох слів, це два прикметники, який у нас прикметник?
 Яскравий, самостійний, незамінний, прекрасний(записують 2 на вибір)
Вч. - Третій рядок – називає дію пов’язану з темою, що робить прикметник?
Уч. Описує, розкриває, виражає, допомагає, зв'язує, конкретизує, збагачує  (записують 3 на вибір).
Вч. - Четвертий рядок  складається з чотирьох слів, він висловлює ставлення з приводу обговорюваного, почуття які виникають.
Уч.  Збагачує мовлення українського народу (записують)
Вч. - П'ятий рядок складається з одного слова, це синонім до слова першого слова, висловлює сутність теми.
Уч. -  Це – ознака.
Вч. - Хто прочитає? Що ж у нас вийшло?
( Учень зачитує записаний сенкан).

Прикметник
Яскравий, самостійний
Описує, розкриває, конкретизує
Збагачує мовлення українського народу.
Ознака
         Вч. Прикметники допомагають описувати картини, впізнавати предмети, складати тексти-описи. Без прикметника неможливо описати зовнішність та портрет людини. Велику роль прикметників ми спостерігали у творах українських письменників та усній народній творчості. Прикметники є прикрасою віршів. Чудові поетичні рядки звеселяють душу, піднімають настрій, навіюють чудові мальовничі картини. Роблять мовлення більш змістовним. За кількістю слів, вживаних у нашому мовленні, прикметник займає четверте місце після іменника, займенника та дієслова. Використання прикметників у мовленні робить його образним, емоційним, експресивним.

2.  Диктант  «Чарівне сито».
Слайд №7.

- Зараз ми з вами спробуємо «пересіяти» через сито слова. Запишемо у зошити тільки ті, які стосуються нашої теми «Прикметник».
         Шелестить,зимове, дзвін, веселий, шелест, дзвінкий, дзвонить,чотири, радісні, щира, осінь, блакитне.
-         Чому виписали саме ці слова? Визначте рід і число прикметників.
Слайд №8

(Перевірка виконаного завдання за слайдом).
3. Творча вправа «Оживи речення».
         - А  зараз пропоную  вам стати на деякий час чарівниками. За допомогою прикметників потрібно «оживити речення» у тексті записаному на картках біло-блакитного кольору.  А потім визначити  рід, число і відмінок прикметників.
Слайд №9.

         Іду і милуюсь красою (зимовий) лісу. Скрізь лежить (глибокий) сніг. Зима подарувала (могутній) дубу (тепла) шапку. Стоять у задумі (білокора) берізки. Святково погойдують (пишна) гіллям (зелена) ялинки.

Слайд №10. ( Зима)

4. Гра «Добре – погано» .
         Вч. Зима – це чудова пора року, але не всім вона подобається. Тому, пропоную пограти в гру «Добре – погано».
І група добирає словосполучення іменника з прикметником, які б характеризували зиму з позитивної сторони.
ІІ група добирає словосполучення іменника з прикметником, які б характеризували зиму з негативної сторони.
          ( добре: білий пухнастий сніг, зимові канікули, новорічні свята, сніжні кучугури, сріблястий іній, казкові візерунки, снігова баба, Різдвяні свята, дивовижні сніжинки  і т.д.) 
         (погано: довгі ночі,  короткі дні, сумні пташки, простудні захворювання, голі дерева, сіре непривітне небо, низька температура, сильні морози, люті хуртовини, заметені дороги, слизькі дороги, і т.д.


5. Фізкультхвилинка
        
7.  Розбір прикметника як частини мови.
Слайд №11.

- Працюємо з картками зеленого кольору. З поданих слів складіть і запишіть речення, знайдіть прикметник і розберіть за поданою схемою:
1. Аналізоване слово.
2. Від якого слова в реченні залежить?
3. На яке питання відповідає?
4. Частина мови.
5. Число.
6. Рід (в однині).
7. Відмінок.


8. Гра «Про що мова?».
Слайд №12.

Холодний, сильний, зимовий, пронизливий …(вітер)
Довгі, круглі, загострені, різнокольорові …(олівці)
Жовтий, овальний, корисний, кислий …(лимон)
Вічнозелена, голчаста, гарна … (ялина)

9. «Добери пару».

Слайд №13.

- Щоб виконати наступне завдання нам допоможуть картки рожевого кольору.  Складіть словосполучення, вжиті в прямому і переносному значеннях, з'єднавши слова лівого стовпчика з правим стрілочками.

Легкий              руки
Легке                завдання
Гострі               біль
Гострий            мішок
Золотий            зуби
Золоті               годинник

10. Попрацюйте в разом! (Робота в парах).
Слайд №14.

- На смужках оранжевого  кольору записані прикметники. Знайдіть помилки, запишіть правильно слова, позначте суфікс.
         Козацкий, житомирський, селяньський, україньський, сільський.

11. «Зернята народної мудрості».
Робота з підручником, вправа 215.
Слайд №15

-         Прочитайте прислів’я. Назвіть прикметники. Поясніть зміст одного з прислів’їв.
-         А зараз попрацюємо з підручником і виконаємо вправу 215. Прочитайте завдання вправи.
-         Якою загальною назвою назвемо загадки, приказки, прислів’я? 
-         Прислів'я – це короткі влучні повчальні вислови, часто римовані, у яких передано життєвий досвід народу. Недарма про них говорять: «Прислів'я вчить, як на світі жить», бо вони навчають доброго, розумного й застерігають від лихого та дурного.

8.Гра «По колу».      Слайд №16

– Що це за слова? (Риси характеру людини).

Слайд №17

– Згадайте «Золоте правило моралі» (Стався до людей так,  …).

Слайд №18

– «Золоте» – пряме чи переносне значення?
 – Які з цих прикметників залишимо собі?

Слайд №19

         Записані риси характеру. Прочитай і вибери 5 основних  рис характеру, які притаманні саме тобі.
добрий                                   злий
щирий                                   жадібний
товариський                         чесний                               
скромний                              хвастливий
чемний                                  грубий
працьовитий                         лінивий                                
поступливий                         упертий
дисциплінований                  балуваний
вольовий                               слабохарактерний
відповідальний                     старанний                              
наполегливий                        недбалий
лінивий                                  хитрий

         - Ніколи не ображайтеся  на товаришів, задумайтеся, що ви робите не так?  - Що можете змінити в собі, придбати?

V. Підсумок уроку.
Вч. - Наш урок наблизився до кінця. Прийшов час, як кажуть у народі, розставляти всі крапки над і.
- Закінчіть речення:
Слайд №20


Я знаю …
Я вмію … 
Я хочу …


Слайд №19

          - Чи досягли  ми з вами  мети, яку поставили перед собою на початку уроку?     Чи справдились ваші очікування?
         - Я хочу сказати, що ви, працювали сьогодні бездоганно, відповідали – безпомилково, безупинно, розважливо і роздумливо
         - Як бачите, ми досягли сьогодні успіху, нехай не дуже великого і вдалого, проте, він був досягнутий завдяки вашій праці. Я думаю, що сонечко нами задоволене. А ще воно закликає нас творити добро, бути чуйними один до одного, до своїх рідних. І нехай вас завжди супроводжують слова геніального поета Т.Г.Шевченка: "Раз добром нагріте серце – вік не охолоне".
Пам‘ятайте, любі діти,
Істина така проста!
Найцінніше в цілім світі –
Це любов і доброта.
- Тож даруйте один одному радість, любов і усмішки!

 Домашнє завдання.( диференційоване)

 - Виберіть завдання, яке було б цікаво вдома виконувати.
-   Списати дві загадки з вправи 224, прикметники підкреслити.
-  Скласти текст – опис  «Зимовий день »
          - Скласти казку про прикметник « Жив-був Прикметник. Одного разу …»